e-mail: estera.j@seznam.cz

Některé situace se v životě opakují proto, aby je člověk viděl z různých úhlů pohledu, poučil se z nich a odcházel jako vítěz. Ester

Základy zdravého postoje k výživě

3. prosince 2008 v 17:10 | Esty |  ZDRAVÁ VÝŽIVA TĚLA I DUCHA
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jídlo ovlivňuje naši náladu?? Postoj k sobě?? A jaký má dopad na naše tělo ??

Velmi důležitý je způsob stravovaní..to znamená, kde se stravujeme a za jakých podmínek...Pokud čas od času zajdeme do restaurace, proč ne...Ale co takové jídelny, polední menu a fast food?? Osobně jsem zastáncem toho, že je důležitá kvalitní strava....Fast food..je většinou jídlo na ulici ve spěchu, které nedělá našemu tělu dobře, jak z hlediska obsahu, tak určitě nervozity, která při jedení ve spěchu vzniká.....Jsou lidé, kteří chodí denně do restaurace na obědy či večeře...na těchto jedincích se tento způsob stravování později podepíše nadváhou...občas nějaký fast food a žaludeční vředy či jiné komplikace jsou na světě...

Velmi důležité je si uvědomit, že jídlo je rituál. Z jídla čerpáme energii....Jídlo ovlivňuje naše myšlení..

Způsob přípravy jídla je další velmi důležitá věc. Pokud je příprava společné večeře rutinou, která ústí až ve vztek...tak se vše pozná po konzumaci takového pokrmu. Osobně jsem zastáncem, aby se přípravy jídla účastnila celá rodina. Zajímavou věcí je, že většina nezdravých jídel má složitou přípravu na čas. Zatímco kvalitní čerstvé a zdravé potraviny se zpracovávají rychleji a lépe. Není totiž třeba je různě převařovat či péct :-)..tedy zdravá strava ušetří čas a náš organismus. Když se jídlo dělá s láskou, tak ta také proudí do našeho organismu :-)

Další důležitou věcí je jak o jídle smýšlíme. Převážná většina žen se v podstatě myšlenkově trestá za to, že jí. Mají strach, že se jim pomalu vše co sní objeví na váze. Při tomto způsobu uvažování se tak skutečně stane. Pokud zaujmeme správný přístup ke stravě a k jejímu výběru nemusíme se bát nadváhy či problémy s trávením. Tím vyřešíte vyhazování peněz za prostředky na hubnutí či různé zbytečné procedury a taktéž za přípravky pro upravení trávení.

Pokud se strava skláda převážně z ovoce a zeleniny, tak se cítíme lehčí, klidnější a vyrovnanější. Pokud je její převážnou složkou maso a uzeniny, tak se stávámě nervoznějšími a napjatějšími..nehledě na to, že maso je špatně stravitelné. Pokud holdujete smaženému či mastnému jídlu, tak můžete počítat s tím, že žlučník se s vámi kamarádit nebude. Další složky potravy, které nejsou prospějšné je bílá mouka, bílý cukr či sladidlo obsahující aspartam - to jsou jedy, které zahlcují trávicí systém.

V dnešné době je mnoho lidí trpících depresemi, nadváhou a různými symptomy únavy. Vše je velmi rychlou dobou a ztrátou kultury a času na stravování. Záleží na každém z nás co si vybere. Vidím lidi, kteří své uvolnění hledají v alkoholu a cigaretách. Nejen, že po obojím se přibírá zejména v oblasti břicha, ale jak je známo, tak vliv na celé tělo není dobrý. Pro chvilkovou ventilaci stresu a uvolnění lidé platí obrovskou daň. Představte si, že například ledviny mají životnost několik stovek let a my lidé jsme je schopni zničit za čas mnohem kratší. Některým selhávájí už mezi dvacátým a třicátým rokem.

Vybrat si způsob života a celkovou změnu myšlení vzhledem k sobě, chce velkou odvahu a i malá změna je důležitá. Jelikož je každý začátek těžký, tak pokud se pro něj rozhodnete..netrestejte se za případný prvotní neúspěch, to zvyšuje stres a vzdaluje od původního rozhodnutí. Možná budete začínat několikrát než se zbavíte jedné věci..třeba kouření. Stanovte si krátkodobí cíl. Například dnes nebudu kouřit..nebo jíst nezdravě.....a pak se oceňte za to když to zvládnete :-)

Příště o potravinách, které jsou pro tělo nevhodné a proč...a také o správné volbě tekutin :-) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je pro vás důležitá očista těla? Provádíte ji?

Ano 40.7% (44)
Ne 15.7% (17)
Nevím jak na to 17.6% (19)
Piji různé pročišťující čaje a to stačí... 14.8% (16)
Proč? 11.1% (12)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama