e-mail: estera.j@seznam.cz

Některé situace se v životě opakují proto, aby je člověk viděl z různých úhlů pohledu, poučil se z nich a odcházel jako vítěz. Ester

Půst pro krásu a dobrou kondici

26. března 2009 v 18:00 | Esty |  ZDRAVÁ VÝŽIVA TĚLA I DUCHA
Rady čerpány od Christiny Kempe :-)


JEDNODUCHÁ CESTA K DOBRÉMU POCITU

Pokud půst ještě neznáte, možná vás napadne"Zase nějaká nová dieta" nebo "Cožpak to jde, vůbec nejíst?" Půst, který vám zde představím, však nelze srovnávat ani s běžnými dietami, ani neznamená hladovění. Půst je něco jiného.

Náročné počítání kalorií, miniaturní porce, kručení v žaludku a přísná kontrola vlastní hmotnosti při půstu odpadají. Místo toho nejíte vůbec, ale o to víc pijete. Proto se vaše myšlenky nezaobírají stále jen vařením a jídlem.

Přísně vzato pro vás držení půstu vlastně není ničím novým. Vždyť půst držíte noc co noc. A co se děje, když jste nemocní? Často na několi dní úplně ztratíte chuť k jídlu. Místo potravy si vaše tělo žádá jen tekutiny. Síly, které jsou běžně nezbytné pro práci zažívacího traktu, jsou nyní zapotřebí k vaší regeneraci. S velkým množstvím tekutin z těla mizí také jedovaté látky. Nic jiného se neděja ani při půstu: tělo najede na úsporný režim a všechno věnuje obnově sil. Postit se je tedy normální a dokonce to může mít i léčivé účinky.

Půstem samozřejmě shodíte pár kilo. To však zdaleka není všechno. Vaše tělo zároveň také nabere novou sílu, na své si přijde tělo i duše. Díky tomu, že budete mít hodně času a klidu - tyto dva faktory jsou při půstu mimořádně důležité - budete mít možnost přiblížit se sami sobě. Vaší odměnou budou vyrovnanost, zvýšená výkonnost a zdravější postoj k životu. Kromě toho půst posílí obranyschopnost vašeho organismu a pomůže vám postavit se zdravotně na nohy. Říka se, že pravidelné půsty dokonce prodlužují život.

FITNESS PRO TĚLO I DUŠI

Držení půstu vede ke zdraví, ke kráse, k duševní čistotě, k uvolnění, k vynikající kondici...Proto mají půsty prastarou tradici.

Ve všech kulturách a náboženstvích světa bylo od nepaměti doporučováno vzdát se vždy na určitý čas potravy, aby se pročistilo tělo i duše - připravovala se tím cesta k osvícení. Ale vědělo se i o léčivých účincích půstu a využívalo se jich.

V řeckých a římských filozofických školách (kolem roku 600 př.n.l.) pomáhal půst žákům bystřit si mysl. Sparťané se vzdávali jídla, aby dospěli k větší síle a odolnosti. Staří Egypťané drželi půst jednou za měsíc, aby předcházeli nemocem. Lékaři jako Hippokrates a Paracelsus předepisovali půst při nejrůznějších zdravotníchproblémech. Na počátku 19. století upadl půst coby léčebná metoda v zapomnění, přednost dostaly nové přístroje a léky. Dnes dobrovolné odříkání jídla opět nabývá na popularitě, držet půst je dokonce "in". Co se přitom v těle děje, dnes už vůbec není tajemstvím.

Chybnou výživou, nezdravým životním stylem, kouřením, alkoholem, psychickým stresem nebo nedostatkem pohybu se naše tělesné funkce dotávají z rovnováhy, vzniká nadbytek škodlivých produktů výměny látkové. Jedy přijímáme potravou a okolním vzduchem z prostředí a časté zneužívání léků vykonají zbytek. Ledviny, játra, střeva a krev jsou přetíženy "vyvážením odpadků" z těla. Už se těchto látek nedokážou efektivně zbavovat a ty se pak usazují ve vazivu i v tukových vrstvách. Důsledkem mohou být vyčerpanost, migrény, nadváha, poruchy krevního oběhu a jiné nepřijemnosti - a v neposlední řadě i četné choroby.

Za normálních okolností získáváme sílu a teplo z naší stravy, jejíž tráveníprobíhá s relativně vysokými nároky na energii. Pokud tělo žádné jídlo nedostává, automaticky přeřazuje na "postní program": okamžitě se začíná vyživovat ze své vlastní zásobárny živin. Postupně zmenšuje své rezervy cukrů, tuků a bílkovin. Stopové prvky, minerální látky a vitaminy většinou zůstávají nedotčeny. Tělo teď neobourává jen tak nějaké látky, ale jen ty, které je zatěžují a oslabují. Patří mezi ně přebytečné bílkoviny, které se usadily v cévách. Rovněž zhodnocuje tuky a bílkoviny, které se ukládájí ve tkáních a jsou vázány na jedovaté látky. Odbouráváním tuků a bílkovin během půstu jsou tyto vazby narušovány a jedovaté látky se vylučují. Vzhledem k tomu, že během půstu odpadá práce spojená s trávením, je energie, která by na tentoproces byla jinak spotřebována (celkem asi 30% celkových energetických nároků), k volnému použití. Tělo tuto energii využívá k intenzivní léčebné práci a vyšší výkonnosti.

Ale nejsou to jen trávicí orgány, které během půstu redukují svoji činnost, uvolní se také psychika. Někdo je sice zpočátku poněkud bezradný a podrážděný, lae brzy se každému vrátí neuvěřitený vnitřní klid.

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak: pořádný hlad a silné laskominy vás při půstu trápit nebudou. Tělo se během velmi krátké doby přeorientuje na život ze svých zásob. Nejvýše první den vám možná bude trochu kručet v žaludku, protože se budete muset zvyknout na novou situaci. Kromě toho se chuťové nervy stanou citlivějšími, naučíte se znovu oceňovat chuť jednoduché stravy a více se budete těšit na jemné, lehké jídlo.

Pravidelným zařazováním půstu uděláme preventivně něco pro své zdraví, získáte kontrolu nad latentními nemoceni a kromě toho ještě ztratíte na váze. Předpokladem toho všeho ovšemje, že i po skončení půstu změníte vhodným způsobem své životní návyky - zařadíte více pohybu, hodně čerstvého vzduchu a dostatek pití. Půst vám uskutečnění těchto změn ulehčí.

Protože během půstu není třeba nic trávit, mohou se vaše střeva zotavit: dostanou šanci se od základu pročistit. Střevní flóra se zregeneruje, zklidní se podráždění a zahojí záněty ve střevech. Po půstu dokáže vaše tělo všechny živiny optimálním způsobem zhodnotit. A protože jsou střeva důležitou součástí imunitního systému, i ten pomalu znovu nabírá síly. Infekční nemoci, jako jsou nachlazení a chřipka, to budou mít při šíření těžší, ekzémy a alergie nenajdou potřebné živiny.

Dalším pozitivním důsledkem půstu bude lepší průtočnost krve. Také zvýšený krevní tlak, hladina cukru v krvi,hodnoty cholesterolu a kyselst v moči se sníží. Všechny orgány budou optimálním způsobem prokrvovány, ulehčí se srdci i krevnímu oběhu.

Postění vám vzhledemk absenci práce potřebné při trávení přinese dodatčnou energii. Již po krátké době budete plni činorodosti a budete se cítit ve skvělé kondici. Zároveň se budete schopni lépe soustředit a jasněji myslet.

Vegetativní nervový systém se z "napětí a pohybu" přeorientuje na "klid a uvolnění". I velmi neklidní lidé si proto budoumoci konečně trochu vydechnout.Bolestizad, migrény, bolesti hlavy a poruch spánku se záhy rozplynou jako dým.

KOSMETIKA ZEVNITŘ

Půst prospěje i vaší pokožce. Bude napjatější, s růžovým nádechem. Během půstu sice kůže často bývá suchá a má sklon ke tvoření vrádek - koneckoncůtělo odvodňuje a odbourávají se podkožní tuky - potm však kompletně zregeneruje. Hned budete vypdat o několik let mladší....Během půstu si tu a tam udělejte pleťovou masku, která pleti dodá vlhkost:

1. Tři lžíce třezalkového oleje postupně smíchejte s jením žloutkem, tak, že vznikne hustý krém.

2. Přimíchejte 1 lžičku pšeničných klíčků, 1 lžičku jemně rozdrobených kvasnic a šťávu z poloviny limetky.

3. Důkladně si vyčistěte obličej, krk a dekolt a naneste masku. Nechte asi 30 minut působit a potom omyjte vlažnou vodou.

4. Nakonec ošetřete jemnou pleťovou vodou, aby se stáhli póry.


ZAČÁTEK CESTY K NORMÁLNÍ HMOTNOSTI

Máte na váze o pár kilo navíc? Pak je pro vás půst optimální cestou ke zdravemu hubnutí. Prvníkila půjdou dolů rychle, půjde ovšem hlavně o vodu a náplň střev. Ale již druhý den půstu se tělo uchýlí k získávání energie z tukových zásob a malé tukové polštářky se začnou rozpouštět. Když potom ve dnech po skončení půstu zase pomalu začnete s jídlem nejprve 1-2 kg přiberete: opět se začne shromažďovat voda a naplní se střeva. Po dalším týdnu se však váš žaludek změnší, takže už se do něj vejde mnohem méně naž předtím. Využijte toho ve svůj prospěch a nezvykejte ho už na obrovsképorce, ale jezte vždy jen tolik, abyste byli syti. Tak získáte dostatek energie, aniž začnete přibírat. Pokud teď ještě budete dbát na plnohodnotnou stravu a zdravý způsob života, bude pro vás snadnější si novou hmotnost udržet nebo dále hubnout.

Příště: Jak na to? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je pro vás důležitá očista těla? Provádíte ji?

Ano 40.7% (44)
Ne 15.7% (17)
Nevím jak na to 17.6% (19)
Piji různé pročišťující čaje a to stačí... 14.8% (16)
Proč? 11.1% (12)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama